Projekt "Ekonomia społeczna dla szkół" (04.2022)

Projekt "Ekonomia społeczna dla szkół" (04.2022)

Uczniowie klasy 3AP4 Alex Szczyrba, Julian Czerwonka, Antoni Cichoń, Igor Kucharski, Jan Sobowiec, Kacper Socha uczestniczą w projekcie Ekonomii społecznej dla szkół. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość w Szczecinie a partnerami projektu Fundacja „Pasja” i Regionalne Centrum Młodzieży. W projekcie uczestniczy 50 szkół ponadpodstawowych z całego kraju. W kwietniu zespoły szkolne będą rywalizować prowadząc swoją wirtualną firmę, będącą podmiotem ekonomii społecznej. Nagrodą jest kwota 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na wycieczkę szkolną. Grupą młodzieży opiekują się nauczyciele Anetta Duszyńska-Baska, Lucyna Polit, Dariusz Szczygielski. Nasi uczniowie mają już pewne doświadczenie w biznesie, bowiem w ramach spółdzielni uczniowskiej samodzielnie prowadzą sklepik szkolny.

Podstawowym celem projektu jest: rozwijanie u uczniów postaw społecznych, obywatelskich oraz umiejętności pracy zespołowej, promocja idei ekonomii społecznej, rozwijanie zdolności komunikowania się, kształtowanie postawy społecznej solidarności, rozwijanie przedsiębiorczości jako kompetencji kluczowej, kształtowanie pro aktywności, odpowiedzialności za siebie i innych, rozwijanie zainteresowania prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, motywowanie do ciągłego samorozwoju i inwestowania w siebie, kształtowanie postawy szacunku do wartości będących fundamentem gospodarki rynkowej, rozpoznanie swoich możliwości i ograniczeń w zakresie planowanej ścieżki edukacyjno – zawodowej, analizowanie przez uczniów własnych zasobów w kontekście planowanego zawodu, poznanie idei oraz wiedzy dotyczącej ekonomii społecznej, ekonomii solidarnej, przedsiębiorstw społecznych jako przynoszących społeczną wartość dodaną. Są to umiejętności kreatywne niezbędne młodemu człowiekowi na współczesnym rynku pracy.