Sukcesy na LII Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

Sukcesy na LII Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

W tym roku szkolnym w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego organizowanej od pięćdziesięciu dwóch lat przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie wzięło udział dwoje uczniów z naszej szkoły: Aleksandra Cupisz z kl. III DP4 (opiekun – Agnieszka Kunys-Łukawska) oraz Paweł Szafranek z kl. III E (opiekun – Renata Stawowy). Recenzentką prac uczniów na etapie szkolnym olimpiady była Bożena Myl-Ciszkiewicz. Etap okręgowy składał się z dwóch części – pisemnej i ustnej. W pierwszej części nasi uczniowie napisali rozprawkę i rozwiązali test z nauki o języku. Do drugiej części zakwalifikował się Paweł Szafranek, który został następnie rekomendowany do etapu centralnego olimpiady. 7 IV 2022 roku Paweł napisał rozprawę na temat: "Wymieranie gatunków i ich "życie po życiu". Wskaż kilka gatunków literackich, które z czasem zanikły w przestrzeni literackiej i scharakteryzuj ich pierwotne funkcje w obrębie programów artystycznych odpowiednich epok. Zastanów się nad przyczynami wygasania żywotności tych form. W jakich okolicznościach możliwy był powrót określonej struktury gatunkowej i jakim modyfikacjom uległa wówczas ich funkcja?" Praca ta została oceniona wysoko i spowodowała udział naszego ucznia w ostatnim – ustnym etapie – olimpiady, który odbył się 9 kwietnia. Paweł Szafranek został finalistą LII OliJP, co zapewnia mu zwolnienie z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym z wynikiem 100%.

Serdecznie gratulujemy!