Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (04.2022)

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (04.2022)

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

"Coroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone" – podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.

Ogólnopolska akcja "Zaświeć się na niebiesko" jest inicjatywą zainaugurowaną w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Głównym celem tej aukcji jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Nie bądźmy obojętni na ich los. Autyzm jest wśród nas, nauczmy się akceptacji, wyzbądźmy stereotypów, edukujmy się, a wtedy zrozumiemy, że wszyscy tworzymy ten świat, dla wszystkich z nas jest tu miejsce!

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i… po prostu jest. Wpływ na jego ujawnienie się mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Nie jest chorobą. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. U niektórych osób prowadzi do niepełnosprawności o różnym stopniu, ponieważ może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.

W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W związku z tym, 4 kwietnia 2022 r. przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko. Uczniowie klasy 1A wraz ze swoją wychowawczynią P. Renatą Andrzejewską przygotowali plakaty, a uczniowie klasy 2E wraz Panią Katarzyna Kapałą- Głąb przygotowali stoisko przy którym zachęcali do udziału w akcji, rozdawali ulotki z podstawowymi wiadomościami o autyzmie i zespole Aspergera, niebieskie kokardki i balony.

Celem tego wyjątkowego dnia było uwrażliwienie uczniów naszej szkoły na to, że "inny" nie znaczy gorszy, uświadamianie, czym jest autyzm, co oznacza, jak tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi, jak akceptować "inność", jak wzrastać w poczuciu akceptacji i szacunku, jak nieść pomoc, jak być empatycznym. Dzień Autyzmu, daje nam okazję do tego, aby przekazywać wiedzę na temat tego zaburzenia, integrować grupę, pokazywać i uczyć, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem! Wiedza jest kluczem do zrozumienia i bycia razem, do tworzenia wzajemnych relacji, a także radzenia sobie z własnymi emocjami. Poznanie potrzeb kolegi i jego odmienności może stać się początkiem wspaniałej relacji. Wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, uważność to wartości nieocenione.

Uczniowie klasy 2E i 1A wraz z P. Katarzyną Kapałą-Głąb i P. Renatą Andrzejewską