Wycieczka klasy 2CP4 do Powsina i Warszawy (05.2022)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Wycieczka klasy 2CP4 do Powsina i Warszawy (05.2022)

W dniach 10-11.05.2022 r. klasa 2CP4 uczestniczyła w dwudniowej wycieczce do Powsina i Warszawy. Miała ona charakter edukacyjny i turystyczny. W pierwszy dzień zwiedzaliśmy Ogród Botaniczny.

Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie jest pomocniczą jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk. Jego podstawowym zadaniem jest badanie różnorodności świata roślin na różnych poziomach organizacyjnych od molekularnego przez komórkowy, tkankowy, organizmalny, populacyjny, biocenotyczny, ekosystemowy aż po różnorodność formacji roślinnych na poziomie biosfery. W Ogrodzie prowadzone są projekty restytucji gatunków, które na danym obszarze wymarły lub istotnie ograniczyły swoją liczebność, np. dzwonecznika wonnego, warzuchy polskiej czy lnicy wonnej.

Bank nasion rodzimej flory Polski jest pierwszym kriogenicznym tego typu bankiem w Europie. Jego powstanie w 1992 roku wynikało z potrzeby podjęcia działań dla zabezpieczenia nieustannie ubożejącej różnorodności dziko rosnących gatunków roślin w Polsce. Zasadniczym celem Banku nasion w PAN Ogrodzie Botanicznym jest skuteczne i długoterminowe zabezpieczenie w warunkach ex situ różnorodności genetycznej gatunków zagrożonych i wymierających w związku z systematycznym zmniejszaniem się liczebności ich populacji i liczby stanowisk oraz ubożeniem ich puli genowej.

Od 2009 roku prowadzony jest projekt zachowania historycznych odmian jabłoni domowej (Malus domestica Borkh.) przy wykorzystaniu technik kriogenicznych (temperatur niższych niż -100oC).

Dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat różnorodności roślin występujących w ogrodzie. Bogactwo i różnorodność roślin wywarła ogromne wrażenia na zwiedzających, a precyzyjne opowieści przewodnika dostarczyły ważnych wiadomości z zakresu biologii poszczególnych gatunków. Następnym punktem było zwiedzanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, uczniowie zapoznali się z trendami w sztuce i podziwiali wspaniałe prace znaczących artystów w świecie sztuki. Chwilę wytchnienia po doznaniach artystycznych można było zaczerpnąć podczas spaceru po warszawskich bulwarach, które w popołudniowym słońcu prezentują się niezwykle malowniczo. Pierwszy dzień wyjazdu zakończono oglądaniem wystawy poświęconej Ukrainie pt. "Ukraina. Wojna Europie” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie. W drugim dniu pobytu młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego pod tytułem "Zajrzyj do wnętrza komórki”. Zajęcia były prowadzone przez pracowników naukowych Fundacji BioEdukacji w Warszawie. Uczniowie samodzielnie pracowali na preparatach i przeprowadzali doświadczenia pod okiem profesjonalistów. Końcowym punktem pobytu w Warszawie był czas wolny, który uczestnicy wykorzystali na zakup pamiątek i spacery po uliczkach stolicy. Wycieczka ta była ciekawym doświadczeniem dla uczniów, dała możliwość połączenia elementów krajoznawczych i naukowych, umożliwiła także integrację grupy.

Patrycja Grudzień (2CP4)

Zdjęcia »»»