Projekt "Ekonomia społeczna dla szkół średnich" (06.2022)

Projekt "Ekonomia społeczna dla szkół średnich" (06.2022)

13 czerwca br klasa 3AP odbyła wizytę studyjną w podmiocie ekonomii społecznej w Kielcach. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu "Ekonomia społeczna dla szkół średnich". Uczniowie zwiedzili Spółdzielnię Socjalną "Tropem Przygody." Prezes spółdzielni pan Marcin Jedliński przedstawił okoliczności jakie towarzyszyły jej założeniu, początkom oraz obecny zakres działalności. Pan Andrzej Kasperkiewicz, członek i zarazem pracownik spółdzielni omówił zasady funkcjonowania, organizację i cele spółdzielni. Podzielił się swoimi doświadczeniami z ostatnich działań (wolontariat w Przemyślu na rzecz migrantów z Ukrainy). Dopełnieniem wizyty był QUIZ o tematyce poświęconej ekonomii społecznej, w którym uczniowie Alex Szczyrba, Julian Czerwonka, Antoni Cichoń zajęli miejsca na podium i zdobyli nagrody. Dla uczniów był to ważny element uzupełnienia wiadomości teoretycznych zdobytych we wcześniejszym etapie projektu oraz skonfrontowanie z praktyką. Dowiedzieli się czym różni się działalność firmy społecznej od firmy komercyjnej? Skąd przyszedł pomysł na przedsiębiorstwo społeczne? Kim są pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie? Na czyje wsparcie mogą liczyć osoby prowadzące przedsiębiorstwo społeczne? Jak rozwinąć własną kreatywność?

Lucyna Polit, Dariusz Szczygielski