XXV Międzyszkolna Sesja Ekologiczna – podsumowanie (06.2022)

Wszystkie informacje o naszej szkole

XXV Międzyszkolna Sesja Ekologiczna – podsumowanie (06.2022)

W środę 8 czerwca 2022 roku odbyła się jubileuszowa XXV Międzyszkolna Sesja Ekologiczna pod hasłem "W ogrodzie Collegium Gostomianum – chronimy bioróżnorodność".

Pani Dyrektor Joanna Pieronkiewicz-Szpernal dokonała jej uroczystego otwarcia podkreślając, że sesje ekologiczne weszły już do tradycji naszej szkoły. Są one podsumowaniem działań ekologicznych w szkole w ciągu całego roku i zawsze mają związek z Dniem Ochrony Środowiska, który przypada na 5 czerwca.

Przekazano podziękowania dla sponsorów za wsparcie finansowe i okazaną pomoc przy organizacji sesji:

  • Panu Marcinowi Piwnikowi – Staroście Miasta Sandomierza
  • Panu Marcinowi Marcowi – Burmistrzowi Miasta Sandomierza
  • Panu Piotrowi Majkrzakowi – Wiceprezesowi Zarządu Spółki "Piotrowice"
  • Panu Jerzemu Baranowi – Dyrektorowi Operacyjnemu Pilkington Polska Sp.z o.o.
  • Panu Markowi Leśkiewiczowi Dyrektorowi Zakładu Inżynierii Kolejowej w Sandomierzu
  • Pani Annie Bokwie właścicielce Restauracji i Hotelu "Widnokrąg" w Sandomierzu

Kolejnym punktem programu był spektakl teatralny pt. "Uratujmy Ziemię" w wykonaniu uczniów szkolnego koła teatralnego "Cegielnia" przygotowany przez Panią Agnieszkę Kunys-Łukawską, Panią Myl-Ciszkiewicz oraz Panią Martę Korzynek. Zaproszeni goście byli zachwyceni profesjonalizmem młodych aktorów.

Następnie wręczono nagrody w konkursie plastycznym pt "420 prac na 420 lecie Collegium Gostomianum". Oprócz organizatorów we wręczaniu nagród uczestniczyli również sponsorzy.

Na sesji wręczono również nagrody w konkursie fotograficznym pt. "Pszczoła i jej praca" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Świętokrzyskiej w Sandomierzu. Partnerem tego konkursu był Starosta Powiatu Sandomierskiego.

Zespół konkursowy z klasy 3C zaprezentował projekt nagrodzony II miejscem w ogólnopolskim konkursie EKO – projekty, w ramach programu EKO – czynni.

Po przerwie, w dwóch grupach dla uczestników sesji odbyły się warsztaty. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkoły podstawowej wysłuchała bardzo ciekawego wykładu Sebastiana Sobowca na temat "Gniazda naszych ptaków, dziuplaki".

W praktycznej części zajęć kilkuosobowe zespoły robiły z gałązek brzozy koszyczki lęgowe dla drozdów i budowały z gotowych zestawów budki lęgowe dla ptaków: kosów, szpaków, sikorek i kopciuszków. Własnoręcznie zmontowaną skrzynkę lęgową każdy mógł zabrać, aby ją powiesić w swojej okolicy i w ten sposób zostać "ptasim deweloperem". Przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach pt. "Budujemy domki dla owadów pożytecznych" przygotowanych i prowadzonych przez uczniów klasy 1C – biologiczno-chemicznej. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, że oprócz pszczół owadami pożytecznymi są także trzmiele, biedronki, motyle , skorki i bzygi. Każdy z uczestników wykonał z ceramicznej doniczki domek dla biedronek, który zabrał ze sobą. Dzieci wspólnie przygotowały również poidełka dla owadów i uzupełniły gotowy hotel dla owadów pożytecznych, które następnie zostały umieszczone w ogrodzie szkolnym. Każda szkoła uczestnicząca w sesji ekologicznej otrzymała zestaw infografik edukacyjnych, przedszkola otrzymały również skrzynkę lęgową dla ptaków lub hotelik dla trzmieli. Wszystkie przekazane zestawy edukacyjne, budki i materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć zostały zakupione w ramach realizowanego projektu "Ogród – oazą bioróżnorodności" nagrodzonego w konkursie EKO-czynni. Przeprowadzone warsztaty były bardzo atrakcyjnym zakończeniem sesji.

Organizatorzy sesji

Zjęcia »»»