Wystawa Czary Napary Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa w Sandomierzu (06.2022)

01.06.2022 r. klasa 2C z okazji Dnia Dziecka miała okazję zwiedzić otwartą w kwietniu na Rynku Starego Miasta nową atrakcję Sandomierza.

Co na ten temat powiedziała młodzież?

• Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa zapewnia wiele atrakcji.
  • Intersujące miejsce w centrum sandomierskiej starówki, które skupia się na przekazaniu zwiedzającym dużej ilości wiedzy na temat leczniczych ziół w przystępny sposób.
  • Powróć do natury wstępując do Muzeum Marcina z Urzędowa i zgłąb tajniki naturalnych, leczniczych sposobów.
  • Klimat w muzeum jest unikalny, jest to powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu.
  • Dobrze zagospodarowana przestrzeń, wszystko przedstawione w ciekawy sposób. Opisy ziół są bardzo dokładne.
  • Wstępując do muzeum odbędziesz niezwykłą podróż w czasie. Możesz dowiedzieć się również co Ci dolega i jakich ziół użyć, aby wyzdrowieć.
  • Wspaniałe muzeum o bogatym asortymencie. Po zwiedzeniu muzeum żadne zioło nie będzie Ci obce.
  • Fantastyczne miejsce, które pozwala cofnąć się w czasie i poznać dawne, słowiańskie metody ziołolecznictwa. Wszystko przedstawione jest w sposób bardzo nowoczesny i interaktywny.
  • Piękne zapachy, magia ziół i naparów roślinnych w słojach.
  • Muzeum Marcina z Urzędowa warte jest odwiedzenia.

W Muzeum w kolejnych salach zapoznaliśmy się z księgą Marcina z Urzędowa, opisującą odkryte przez niego rośliny w tym zioła. Herbarz Polski uważany jest za najlepsze renesansowe dzieło botaniczne. Można było porównać ilustracje z księgi Marcina z tymi, które znajdują się w niemieckim zielniku Leonharta Fuchsa – mogliśmy je zobaczyć w szufladkach z leczniczymi właściwościami roślin po drugiej stronie sali.

W gablocie przygotowano rekonstrukcję drzeworytu, wykonaną tą samą XVI wieczną metodą, użytą przy produkcji Herbarza. Można było stworzyć własną rycinę, odbijając specjalnie stworzony stempel graficzny.

Hiperrealistyczna figura Marcina z Urzędowa stawia diagnozy i jednocześnie daje na nie remedium. Jest tam wiele innych atrakcji np.: flebotomia, szafa z organami, ziołowy rentgen, winoterapia, piwniczka procentowa Marcina z Urzędowa, szafa Umberto Eco, mapping o cukrze, nikotynie i alkoholu, historie sławnych otruć, szafa z grzybami trującymi, detoksy, koło z przepisami na odtruwanie organizmu, krowa dająca możliwość pozbywania się toksyn a na antresoli – las – specjalna atrakcja dla dzieci i dom ziół.

Muzeum Marcina z Urzędowa warte jest odwiedzenia.

Organizator wycieczki.