Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne (11.2022)

Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne (11.2022)

Szkolna grupa teatralna „Cegielnia” po raz drugi została zakwalifikowana do V edycji projektu „Wczytuję sztukę- warsztaty teatralne”, który realizowaliśmy od września br. Finał odbył się 16.11.2022 r. w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach. 14 listopada uczestniczyliśmy w próbie generalnej z reżyserem i aktorami.

Uczniowie Collegium Gostomianum pracowali nad sztuką „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza. Było to nie lada wyzwanie. Podpowiedzią, inspiracją w czasie warsztatów, prób, także konsultacji online, służyli reżyser – Michał Zdunik, aktorzy: Anna Iwasiuta, Agata Sobota, Zdzisław Reczyński. Dziękujemy koordynatorce projektu, Pani Jolancie Świstak, za wsparcie logistyczne.

Udział w projekcie był wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy spoza podstawy programowej, rozwijania pasji, poznania i doświadczenia specyfiki pracy w teatrze. Wszystkie wspólne ćwiczenia, próby, możliwość współpracy z reżyserem, aktorami, obsługą sceny, a przede wszystkim atmosfera i magia samego teatru to niezwykłe doświadczenie dla naszej młodzieży. Może zainspiruje do wyboru aktorstwa w zawodowej ścieżce, na pewno motywuje do pracy nad kolejnymi spektaklami.

Jest to również rodzaj terapii dla uczniów, którzy mają problemy z akceptacją siebie, zaniżonym poczuciem własnej wartości, zaburzeniami wymowy. To także możliwość wyrównania poziomu dostępności do udziału w kulturze.

W projekcie brali udział:

• Julia Gołąb – klasa III E
  • Patrycja Kwiecień – klasa III E
  • Agnieszka Masternak – klasa III E
  • Kamil Szymczyk – klasa III E
  • Julia Kolera – klasa II C
  • Martyna Gawron – klasa II C
  • Weronika Kuśmierczyk – klasa III B
  • Aleksandra Grabowska – klasa III C
  • Zuzanna Wiśniewska-klasa II D
  • Agnieszka Gąska – klasa II D
  • Giulia Kpogomou – klasa II D
  • Maksymilian Wiśniowski – klasa II A
  • Jakub Toś – klasa II A
  • Łukasz Burzański – klasa II A
  • Mateusz Mierzwa – klasa II A
  • Karol Malinowski – klasa II A
  • Patryk Strojewski – klasa II A

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dziękujemy za niezwykłą przygodę.

Opiekunki szkolnego teatru „Cegielnia”: Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz