I Międzyszkolny Konkurs "Krasomówcza Jesień" (11.2022)

I Międzyszkolny Konkurs "Krasomówcza Jesień" (11.2022)

30 XI 2022 roku w naszej Szkole odbył się I Międzyszkolny Konkurs „Krasomówcza Jesień” pod honorowymi patronatami: Marcina Piwnika – starosty sandomierskiego, Marcina Marca - burmistrza Sandomierza, Marcina Cichulskiego – dziekana Okręgowej Izby Adwokackiej w Rzeszowie, Michała Dudzica – prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu, Ireneusza Krawczyńskiego – prezesa Sądu Rejonowego w Sandomierzu. Miał on na celu: propagowanie piękna języka polskiego, kształcenie nawyku wyraźnej wymowy, odpowiedniej intonacji, jasnego i logicznego formułowania myśli oraz zainteresowanie kwestiami etycznymi i krajoznawczymi. W konkursie wzięło udział szesnaścioro uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Sandomierza i powiatu sandomierskiego. Przygotowali oni bardzo ciekawe wypowiedzi na różne tematy. Mogliśmy posłuchać, między innymi: obron i oskarżeń wybranych bohaterów literackich, ossolińskich legend, o mistrzu Twardowskim i jego związkach z karczmą „Rzym” w Żurawicy, baszcie w Kicharach Nowych, bitwie o Tarłów, wyższości guzików nad zamkami błyskawicznymi czy sześciu żonach Henryka VIII. Zmaganiom konkursowym, które przebiegały w dwóch grupach wiekowych - szkoły podstawowe i ponadpodstawowe - przysłuchiwały się komisje w składzie: Aleksandra Narewska-Bidas, Adam Hein, Bożena Myl-Ciszkiewicz oraz Katarzyna Knap-Sawicka, Joanna Pieronkiewicz-Szpernal, Marta Borowska. Po pierwszym etapie jury zaklasyfikowało do finału dziesięć osób, spośród których wyłoniono zwycięzców. W kategorii szkoły ponadpodstawowe pierwsze miejsce zajęła Kinga Wojciechowska, drugie Kseniia Kolomiitseva, trzecie Gabriela Frańczak – wszystkie laureatki są uczennicami Collegium Gostomianum. Ze szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Apolonia Staszewska – uczennica Szkoły Podstawowej w Ossolinie, drugie – Kacper Forc – uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Bilczy, trzecie – Maja Gaweł z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku. Nagrody publiczności otrzymała Kinga Wojciechowska i Kacper Forc, a specjalną nagrodę Zofii Świrkuli Kseniia Kolommitseva. Nagroda wicestarosty Pawła Niedźwiedzia trafiła do Kingi Wojciechowskiej. Wszyscy uczestnicy konkursu, oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Marcina Piwnika – starostę sandomierskiego, Marcina Marca - burmistrza Sandomierza, Marcina Cichulskiego – dziekana Okręgowej Izby Adwokackiej w Rzeszowie, Michała Dudzica – prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu, Zofię Świrkulę.

Konkurs dostarczył niezapomnianych wrażeń uczestnikom i publiczności, wśród której przeważali uczniowie klas humanistyczno-prawniczych. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu, a Krasomówcza Jesień stanie się tradycją naszej Szkoły podobnie jak Wiosna Poetycka, która organizowana jest już od dwudziestu lat.

Serdecznie dziękujemy Honorowym Patronom i Sponsorom Konkursu, Członkom jury, Uczestnikom i ich Opiekunom oraz Uczniom klas II D i I D za pomoc w organizacji wydarzenia.

Organizatorzy: Renata Stawowy, Krystyna Chmielowiec, Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz

Zdjęcia (Marta Korzynek) »»»