Działania ekologiczne w pierwszym półroczu (01.2023)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Działania ekologiczne w pierwszym półroczu (01.2023)

Dobiega końca pierwszy semestr nauki, czas więc na podsumowanie naszych działań o charakterze ekologicznym i ochroniarskim.

1. We wrześniu odbyła się 29 edycja akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2022” pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. Termin tej ogólnoświatowej akcji „Clean up the Word” przypadał w tym roku na 16 – 17 – 18 września. W naszej szkole trwała ona od 19.09 do 30.09 ponieważ sprzątanie wybranych terenów odbywało się na lekcjach wychowawczych. Udział w akcji zadeklarowali następujący wychowawcy ze swoimi klasami:

  • K. Błąd Warych z kl. 4B
  • R. Stawowy z kl. 2D
  • K. Strojnowska z kl. 1A
  • D. Kinal z kl. 1D
  • D. Chyła z kl. 2B
  • Z. Drobek z kl. 4C
  • B. Sobieraj z kl. 3C
  • B. Myl – Ciszkiewicz z kl. 1F
  • W. Białousz z kl. 1G

Posprzątano następujące tereny: Plac Jana Pawła II, Kozie schodki, ul. J. Długosza, schodki od ul. J. Długosza do Placu Papieskiego, Wąwóz Jacka Odrowąża, Ogród dendrologiczny i ekologiczny przy naszej szkole, Skwer Marcina z Urzędowa, ulicę Browarnąh.

Głównym organizatorem był Wydział Nadzoru Komunalnego Urzędu Miasta w Sandomierzu, który zabezpieczył niezbędny sprzęt do sprzątania oraz zajął się jego wywozem.

2. W październiku rozpoczęła się akcja „Ratujmy Kasztanowce 2022”. Osoba koordynująca akcję p. Daria Mirowska – Bryła – Inspektor ds. ochrony środowiska zorganizowała worki i rękawiczki ochronne dla młodzieży i nauczycieli przystępujących do akcji. Polegała ona na grabieniu i zbieraniu opadłych liści kasztanowców, które po zapakowaniu w worki zostały odebrane przez służby miejskie wywiezione i zutylizowane. Dzięki temu jest szansa, że cykl rozwojowy szrotówka kasztanowcowiaczka zostanie przerwany a nasze kasztanowce będą mogły długo zachwycać nas swym pięknem. W akcji wzięła udział klasa 3C z wychowawcą zbierając liście przy kasztanowcu, który rośnie tuż przy szkole w ogrodzie dendrologicznym.

3. Konkurs fotograficzny zorganizowany przez ZO LOP w Tarnobrzegu pt. „Tajemnice lasu”. Konkurs miał na celu: - popularyzację piękna rodzimej przyrody, której bogactwo można odnaleźć w polskich lasach, - szerzenie wiedzy o lesie i promowanie aktywnego wypoczynku na łonie natury, - rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz umiejętności fotografowania, - kształtowanie postaw zgodnych z dewizą „nie dla dewastacji przyrody”.

Uczestnik konkursu mógł przesłać maksymalnie 3 fotografie wykonane na papierze matowym, średniego formatu (13cm x18cm / 13cm x 20cm lub 14cm x 21cm ) z podaniem miejsca oraz czasu ich wykonania.

Wzięli w nim udział: J. Gajda z 1F, P. Maziarz , W. Ożóg, K. Ślusarz, J. Barć z 3C, K. Skotnicka z 3E, W. Kuśmierczyk, J. Bodura, M. Kowalska, R. Pyrcz, K. Juda, L. Wieczorek, W. Świdnicka, M. Zielińska z 3B i M. Próchnicka z 1D. Czekamy na wyniki.

4. Konkurs pt.: „Inwentaryzujemy dzikie wysypiska odpadów”. Jego organizatorem była Liga Ochrony Przyrody - Zarząd Okręgu w Tarnobrzegu. Celem konkursu było zwrócenie uwagi młodzieży na dewastację środowiska przyrodniczego w miejscu zamieszkania poprzez tworzenie w nim nielegalnych wysypisk odpadów oraz inicjowanie działań mających na celu ich likwidację.

Konkurs przeznaczony był dla dwuosobowych grup uczniowskich, skupionych w SK LOP, którzy mieli wykonać zadania konkursowe pod opieką osoby dorosłej. Grupy uczniów inwentaryzowały dzikie wysypiska odpadów znajdujące się w najbliższym otoczeniu wg załączonej karty: „NELEGALNE WYSYPISKO ODPADÓW - KARTA INWENTARYZACYJNA”.

W konkursie wzięły udział zespoły w skład, których weszli następujący uczniowie: W. Świdnicka M. Zielińska, W. Kuśmierczyk, J. Cichoń z klasy 3B, J. Barć z 3C i M. Próchnicka z 1D.

Gratulujemy zaangażowania i życzymy powodzenia.

Opiekun SK LOP B. Sobieraj