Maraton Biologiczny (02.2023)

Maraton Biologiczny (02.2023)

14 lutego 2023 r. odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy IV spotkanie naukowe zwane Maratonem Biologicznym. Uczestniczyła w nim młodzież klasy 3c z wychowawczynią p. B. Sobieraj i p. Kapałą – Głąb. Przywiodła nas „ciekawość i pasja” w poznawaniu przyrody na różnych płaszczyznach. Głównym organizatorem i pomysłodawcą był dr Krzysztof Kosiński nauczyciel biologii w tej szkole. Wierzymy, że wykłady przygotowane przez znakomitych prelegentów zaowocują i wskażą drogę dalszej edukacji maturzystom.

Wśród zaproszonych profesorów, którzy przekazali uczniom potężna dawkę wiedzy byli:

• dr hab. Teresa Noga, prof. UR
  • dr hab. inż. Tomasz Dudek, prof. UR
  • dr inż. Krzysztof Rogut, UR
  • dr hab. n. wet. Waldemar Grzegorzewski, prof. UR
  • dr hab. inż. Magdalena Hędrzak, URK

Oprócz przedstawicieli I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu na Maraton przyjechali nauczyciele i uczniowie ze szkół:

• ZSZ im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu
  • Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie,
  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Podkarpacki Maraton Biologiczny cieszy się uznaniem nie tylko wśród młodzieży i nauczycieli, ale również wśród przedsiębiorców i osób prywatnych, którzy wspomogli finansowo to wydarzenie.

Co ciekawe, większość z tych osób to absolwenci Jagiełły lub rodzice uczniów a już na pewno każda z nich docenia pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły.

Starostwo Powiatowe w Dębicy współfinansowało ten projekt.

Tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty, patronatem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz czasopisma popularnonaukowego Biologia w szkole.

Młodzież miała okazję wysłuchać pięciu wykładów z różnych dziedzin biologii jak również wymienić poglądy z uczniami ILO im. Króla Władysława Jagiełły. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Będzie można je wykorzystać na dalszych etapach kształcenia.

Opiekunowie.