Uniwersyteckie spotkania z biologią i chemią (02.2023)

Uniwersyteckie spotkania z biologią i chemią (02.2023)

24 lutego 2023 r. klasy 1D i 1F, o profilu przyrodniczym wzięły udział w "Uniwersyteckich spotkaniach z biologią i chemią", zorganizowanych przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wysłuchaliśmy wykładu dr. hab. J Łuszczyńskiego, prof. UJK na temat grzybów i ich właściwości leczniczych oraz wykładu dr. A. Michalika "Woda-substancja niezwykła". Na ćwiczeniach laboratoryjnych Dr W. Trybus przedstawił nam zasady działania mikroskopu elektronowego, przy pomocy którego oglądaliśmy różnorodne struktury komórkowe. Bardzo ciekawe były także ćwiczenia laboratoryjne z chemii : "Chemia nieorganiczna", prowadzone przez dr P. Rogalę i dr A. Jabłońską-Wawrzycką oraz "Chemia analityczna", prowadzone przez dr A. Michalik. Nauczyliśmy się wykrywać niektóre kationy i aniony, korzystając z różnorodnych odczynników, ćwiczyliśmy zapis reakcji chemicznych i miareczkowanie, poznawaliśmy zasady pracy w laboratorium. Podczas zajęć z osteologii, prowadzonych przez profesorów UJK dr. hab. J Kuchinkę i dr. hab. E. Nowak mogliśmy dokładnie obejrzeć szkielet człowieka i innych ssaków naczelnych .

Spotkania z przedstawicielami uczelni, możliwość poznania pracowni na pewno będzie dla wielu uczniów pomocą w czekających ich wyborach dotyczących przyszłości.