Warsztaty cząstek elementarnych (03.2023)

Warsztaty cząstek elementarnych (03.2023)

23 marca 2023 roku młodzież za naszej szkoły uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatach Cząstek Elementarnych (International Masterclasses, Hands on Particle Physics) w Tarnowie.

Młodzi entuzjaści fizyki w szczególności zainteresowani badaniami naukowymi w dziedzinie cząstek elementarnych mogli w pełni zaspokoić swoje naukowe fascynacje.

Warsztaty rozpoczęły się o godz. 10:00 wykładami z najnowszych odkryć w akceleratorze LHC w CERN-ie, następnie wykładowcy z Instytuty Fizyki Jądrowej PAN z Krakowa omawiali z młodzieżą jakich cząstek będą szukać podczas symulacji komputerowej.

Młodzież naszej szkoły podczas samodzielnej pracy na symulatorze w detektorze ALICE w CERN-ie miała za zadania znaleźć cząsteczki takie jak: fotony, elektrony i miony .

Na zakończenie warsztatów o godz. 16:00 uczestnicy symulacji dzielili się swoimi wynikami na wideokonferencji z młodzieżą z innych miast w Słowacji, Francji i Brazylii , która wykonywała identyczne doświadczenia na komputerach.

Dzięki Międzynarodowym Warsztatom Fizyki Cząstek Elementarnych uczniowie Collegium Gostomianum mogli być uczestnikami bardzo ciekawego doświadczenia naukowego w zakresie fizyki cząstek elementarnych, ale również doskonalili swoje kompetencje w zakresie języka angielskiego.