Narodowe Święto 3 Maja (05.2023)

Narodowe Święto 3 Maja (05.2023)

Delegacja młodzieży I LO CG wraz z pocztem sztandarowym upamiętniła 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczestnicząc w uroczystych obchodach. Organizatorami obchodów byli: Starosta Sandomierski Marcin Piwnik , Burmistrz Miasta Sandomierza Marcin Marzec, Jednostka Wojskowa 3533 oraz Sandomierskie Centrum Kultury.

W Bazylice Katedralnej odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny, następnie przemarsz wszystkich uczestników na miejsce uroczystości przed Ratuszem, gdzie zebrani wysłuchali hymnu państwowego, modlitwy za twórców Konstytucji 3 Maja oraz poległych w obronie Narodu i Ojczyzny, którą poprowadził ks. prałat dr Jacek Marchewka, proboszcz Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu.

Następnie głos zabrali: Marcin Piwnik, Starosta Sandomierski, Poseł na Sejm Marek Kwitek. Po czym prowadzący odczytał Apel Poległych a pododdział reprezentacyjny WP sandomierskiej jednostki oddał salwę honorową.

W dalszej części uroczystości przybyłe delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze przy pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie sandomierskiego Ratusza. Na zakończenie wydarzenia wysłuchaliśmy wiązankę patriotycznych utworów muzycznych.

Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy oraz delegacja młodzieży: Agnieszka Gąska , Julia Rosowska, Aleksandra Pawelczyk, Julia Lebida, Amelia Stawiarz, Emilia Kiec, Oliwia Bidas, Karolina Piasta, Krystian Gołębiowski, Mateusz Gawron, Krzysztof Zając z klasy 2D, Martyna Gawron z 2C, Piotr Mazur i Oskar Podlesiński z klasy2 B, Wiązankę kwiatów złożyły: Julia Barć, Zofia Rokicka, Katarzyna Ślusarz z klasy 3C oraz Maja Nowicka z klasy 2B, obsługa fotograficzna Kinga Wojciechowska 2D.

Dariusz Szczygielski