Tradycyjny sad w Collegium Gostomianum (05.2023)

Tradycyjny sad w Collegium Gostomianum (05.2023)

W ogrodzie Collegium Gostomianum zostały posadzone stare odmiany jabłoni w ramach ogólnopolskiego projektu „Tradycyjny sad”. Uczniowie z klasy 3B: Weronika Kuśmierczyk, Wiktoria Świdnicka i Martyna Zielińska oraz z klasy 2C: Kacper Michałowski, Weronika Maj, Julia Kowal, Kamil Gajek, Ignacy Jarosz, Emilia Słowik i Julia Wrzosek, pod opieką pani Barbary Sobieraj i pani Danuty Kinal, podjęli się udziału w projekcie edukacyjnym "Tradycyjny Sad" organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Polega on na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie. Zespół konkursowy przyjął nazwę "Gostomianie z natury". W pierwszym etapie zdobywalismy wiedzę z zakresu sadownictwa i sposobu pielęgnacji drzew oraz promowaliśmy inicjatywę konkursu w środowisku szkolnym. Przygotowaliśmy plan i kosztorys wydatków związanych z założeniem minisadu, rozpoczęliśmy prowadzenie Kroniki Sadu, przeprowadziliśmy zajęcia pogłębiające wiedzę na ten temat wśród młodzieży szkolnej. 28 kwietnia w naszej szkole zorganizowaliśmy kiermasz przygotowanych przez nas ciast i słodkości, którego motywem przewodnim były jabłka. Celem tego wydarzenia była promocja naszego projektu oraz wsparcie finansowe akcji charytatywnej. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu zostały przekazane na chorego na SMA Bogdanka Pukałę. Wygraną za pierwszy etap konkursu jest grant na założenie minisadu, który planujemy w kolejnych latach wzbogacić w tradycyjne odmiany czereśni. Dziękujemy Agnieszce i Krzysztofowi Gasparskim właścicielom Gospodarstwa Szkółkarsko- Sadowniczego w Pęchowie za ofiarowanie do naszego sadu sadzonek tradycyjnych odmian jabłoni.