Młodzi entuzjaści Bazyliki Katedralnej (05.2023)

Młodzi entuzjaści Bazyliki Katedralnej (05.2023)

30 maja 2023 r. odbył się finał oraz uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Pomysłodawcą konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Bazyliki Katedralnej a współorganizatorem I LO CG.

Konkurs skierowany był do uczniów sandomierskich szkół ponadpodstawowych a jego celem było propagowanie wiedzy o Katedrze i jej roli w przeszłości i w czasach współczesnych. Składał się z dwóch etapów tj. eliminacji wstępnych polegających na samodzielnym rozwiązaniu w formie pisemnej testu (zadania otwarte, zamknięte) oraz finale obejmującym wypowiedź ustną utrzymaną w konwencji opowiadającego przewodnika przed komisją konkursową w Bazylice Katedralnej.

Komisja konkursowa w składzie:

• Ks. kanonik dr Jacek Marchewka – przewodniczący komisji;
  • Dariusz Szczygielski – wiceprzewodniczący komisji
  • Lucyna Polit – sekretarz komisji;
  • Ks. Stanisław Tylus– członek komisji.

Wyniki finału:

• laureat nagrody I stopnia Dominika Rykowska II LO im. T. Kościuszki;
  • laureat nagrody II stopnia Patrycja Madejska I LO CG;
  • laureat nagrody III stopnia Zuzanna Modras I LO CG;

Wyróżnienia zdobyli: Łukasz Grębowiec II LO im. T. Kościuszki, Julia Podsiadło I LO CG.

Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami a także nagrodami rzeczowymi. Fundatorem nagród jest Stowarzyszenie Przyjaciół Sandomierskiej Bazyliki Katedralnej. Konkurs przyczynił się do ugruntowania świadomości historycznej młodych osób poprzez przyswojenie praktyczne wiedzy o Katedrze i postaciach z nią związanych.

Lucyna Polit, Dariusz Szczygielski