Wycieczka uczniów z klas dwujęzycznych Ic i IIc do Londynu (12.2023)

Wycieczka uczniów z klas dwujęzycznych Ic i IIc do Londynu (12.2023)

Nasza szkolna wycieczka do Londynu była niesamowitym doświadczeniem, pełnym fascynujących miejsc i niezapomnianych wrażeń. Poniżej krótka relacja z naszej podróży.

W piątek, o 1:00 w nocy zjawiliśmy się na parkingu przy ul. Cieśli, gotowi na wszelkiego rodzaju wyzwania. Lotnisko w Krakowie, bezproblemowa odprawa, terminowy przelot do Stansted, a stamtąd przejazd autokarem do urokliwego Swindon. W lokalnej szkole Lawn Manor Academy mieliśmy okazję poznać elementy brytyjskiego systemu edukacji, uczestniczyliśmy fragmentarycznie w zajęciach lekcyjnych i obejrzeliśmy ciekawy program artystyczny tamtejszej grupy tanecznej i muzycznej. W krótkiej prezentacji nasi uczniowie opowiedzieli o naszym mieście i o Collegium Gostomianum. Następnie udaliśmy się do malowniczego Oxfordu, gdzie zafascynowani historią i architekturą odkrywaliśmy tajniki historii tego słynnego miasta. Nie zabrakło czasu na pierwsze spotkanie muzealne w Ashmolean Museum. Wieczorem dotarliśmy do podlondyńskiego Orpington, gdzie czekali już na nas brytyjscy gospodarze. Pierwszy wieczór z Brytyjczykami to pierwsze krótsze, dłuższe rozmowy - skuteczne repetytorium wcześniejszych dialogów lekcyjnych. Gospodarze byli pomocni w każdym względzie, od wyjaśnienia spraw technicznych, po tłumaczenie niuansów językowych - dla każdej z rodzin mieliśmy oprócz słodyczy i drobnych souvenirów z Polski, także przewodniki po Sandomierzu w języku angielskim, za które w tym miejscu jeszcze raz dziękujemy burmistrzowi miasta Sandomierz, panu Marcinowi Marcowi.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od przejazdu do Greenwich, z lekko zamglonym tego dnia widokiem na Cutty Sark. Następnie podziwialiśmy dzieła sztuki w National Gallery, biorąc udział w ciekawej grze terenowej na Trafalgar Square. Przemierzając ulice Leicester Square, Chinatown i Soho, wciąż odkrywaliśmy uroki miasta. Wieczorem wróciliśmy do Orpington, gdzie odebrali nas nasi gospodarze.

Niedzielę rozpoczęliśmy od fascynującej podróży po Natural History Museum oraz Science Museum. Niektórym wystarczyło również czasu na zwiedzenie sąsiadującego V&A Museum.  Po południu spacerowaliśmy po tętniącej życiem Oxford Street, zakochując się powoli w magii Londynu.

Czwartego dnia przenieśliśmy się do ‘serca Londynu’, spacerując po Westminsterze, podziwiając Big Bena i zatrzymując się przy 'ministerialnej' Downing Street. Gra terenowa w Westminister była kolejnym elementem naszych warsztatów językowych. Następnie wybraliśmy się na rejs statkiem po Tamizie. Później delektowaliśmy się zapierającymi dech w piersiach widokami z London Eye. Po południu swoim bogactwem smaków kusiły na Borough Market wszystkie kuchnie świata. Stamtąd przeszliśmy do Tate Modern, gdzie podziwialiśmy liczne zbiory sztuki współczesnej. Wieczór zakończyliśmy może nie ‘Singing in the rain’ ale wciąż ‘chatting in the rain’ spacerując mostem nad Tamizą i podziwiając wyłaniającą się przed nami Katedrę Św. Pawła.

Wtorek to był kolejny dzień zwiedzania londyńskich muzeów - zaczęliśmy od Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, następnie pojechaliśmy do British Museum, które oczarowało nas swym kolorytem i bogactwem zbiorów, a także przestronnością budynku. Po południu pojechaliśmy metrem do Camden Town - przemierzanie tej barwnej dzielnicy było doskonałym zakończeniem dnia.

Środa to był czas, gdzie powoli myślami byliśmy już w Polsce - nasz ostatni, krótszy nieco dzień w Anglii obfitował w kolejne atrakcje. W ciągu kilku godzin zwiedzaliśmy malownicze miasto uniwersyteckie Cambridge, m.in zerkając na dziedzińce słynnych Christ’s College, King’s College, czy St. John College, zwiedzając Fitzwilliam Museum i ciesząc się przy tym wyjątkowo słoneczną pogodą. Potem udaliśmy się na lotnisko Stansted, skąd wylecieliśmy o czasie do do Katowic. Potem już tylko kilkugodzinny przejazd autokarem do Sandomierza, gdzie o 1.30 w nocy zakończyliśmy naszą fantastyczną podróż.

Wycieczka była nie tylko okazją do zwiedzania zabytków, ale również do nawiązania nowych przyjaźni, poznania kultury brytyjskiej oraz poszerzenia horyzontów i rozwoju kompetencji językowych. Organizator (Młoda Europa ECM z Łodzi) zasługuje na ogromne podziękowania za doskonałe przygotowanie programu i zapewnienie tym samym możliwości przeżycia niezapomnianych chwil - pilotowi naszej wycieczki, panu Maciejowi Dąbrowskiemu dziękujemy imiennie za przygotowanie materiałów językowych, za cierpliwość w przekazywaniu wszelkich praktycznych wskazówek i doskonałą nawigację po często zatłoczonym przedświątecznie Londynie. Nie przesadzimy chyba ze stwierdzeniem, że dla nas wszystkich była to podróż, która z pewnością na zawsze pozostanie nie tylko w naszej pamięci, ale i w naszych sercach.

Katarzyna Gajek, Zbigniew Drobek