"Kobiety Kobietom" (03.2024)

"Kobiety Kobietom" (03.2024)

Dzień Kobiet to doskonała okazja dla Pań (ale i nie tylko) do pomyślenia o sobie i swoim zdrowiu. W sobotnie popołudnie, 09.03.2024 r., odbyło się wydarzenie "Kobiety Kobietom", którego współorganizatorami zostały uczennice naszej szkoły z projektu "Cancer Academy": Julia Kolera, Julia Żmuda, Zofia Serafin oraz Natalia Kowalska.

Podjęły się one współpracy ze Starostą Sandomierskim - Marcinem Piwnikiem, sandomierskim Szpitalem oraz wieloma innymi instytucjami i osobami, by razem mówić o profilaktyce m.in. nowotworów. Wydarzenie dało dziewczynom z 3c możliwość poznania wiceministra zdrowia - Marka Kosa. Minister poparł ich inicjatywę i dał motywację na dalsze działanie.

Na Halę MOSiR w Sandomierzu przybyło kilkaset osób, by skorzystać z przygotowanych przez dziewczęta i innych organizatorów atrakcji. Mogli skorzystać oni z darmowego badania słuchu, wzroku, pomiaru cukru we krwi, ciśnienia i czynności akcji serca oraz składu masy ciała.

Czekały na nich również stoiska:

• Cancer Academy -  zespół opowiadał o działaniach projektu i profilaktyce nowotworów,
  • Amazonek, które uczyły badania piersi i jąder na fantomach,
  • Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały poczęstunek i produkty homemade,
  • stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia, który przedstawił m.in. badania dla kobiet, refundowane przez NFZ,
  • Koło Diabetyków, które wręczało darmowe glukometry i edukowało na temat cukrzycy,
  • Położnych i Szkoły Rodzenia,
  • Ekspertów i psychologów, mówiących jak zaopiekować się osobą przewlekle chorą,
  • programu profilaktyki raka jelita grubego, piersi, raka szyjki macicy.

Na pociechy zainteresowanych profilaktyką rodziców, czekały dmuchańce czy też inne atrakcje. Dodatkowo Koło Łowieckie w Tarnobrzegu przygotowało aż 800 bezpłatnych porcji pysznego gulaszu z jelenia razem oraz darmowy bufet z gorącymi napojami. By jeszcze bardziej umilić ten czas, na scenie odbywały się koncerty lokalnych artystów, a gwiazdą wieczoru został Miły Pan.

Wydarzenie patronowały niemal wszystkie lokalne media.

Z pozdrowieniami, Julia Kolera, kl.3C