Dzień Dawcy Szpiku Kostnego – podsumowanie (04.2024)

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego – podsumowanie (04.2024)

16 osób, w tym osoby spoza szkoły, zarejestrowały się w bazie Dawców Szpiku Kostnego dzięki całodziennej akcji prowadzonej  w poniedziałek, 15 kwietnia w Sandomierzu. Akcję promocyjną Dawców Szpiku Kostnego prowadziły uczennice I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, biorące udział w projekcie Cancer Academy wspólnie z Fundacją DKMS wraz z koordynatorem Katarzyną Strojnowską.

Wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Wystarczyło wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny dawca otrzymał potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu zaprosiła do rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych nie po raz ostatni. Zaplanowano organizację takiego działania również na lata następne.