Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu (03.2024)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu (03.2024)

W marcu 2024 r. klasa 1E wraz z Profesorem Romanem Chyłą, nauczycielem historii, udała się na zwiedzanie Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Uczniowie mogli podziwiać monumentalny kościół gotycki, wzniesiony ok. 1360 r. najprawdopodobniej z inicjatywy króla Kazimierza III Wielkiego. Kościół należy do szeregu kościołów ekspiacyjnych (ekspiacja – żal i zmazanie winy) wybudowanych na początku drugiej połowy XIV wieku w Małopolsce za utopienie w 1349 roku, z polecenia króla, wikariusza krakowskiego Marcina Baryczki.

Wchodząc do wnętrza gotyckiej świątyni, oczom uczniów ukazały się duże, gładkie płaszczyzny ścian, które zdają się zacierać szkieletowy system konstrukcji. Wewnętrzny układ kościoła tworzy system przechodzący, to znaczy taki, w którym każdemu prostokątnemu przęsłu nawy głównej, odpowiada jedno przęsło nawy bocznej.

Sandomierska świątynia jest budowlą halową zrealizowaną na planie bazyliki, który wyróżnia podział wzdłużny na trzy trakty różnej szerokości: środkowy (nawa główna) – szerszy oraz boczne – węższe. Nawa główna doświetlona jest pośrednio, poprzez smukłe okna naw bocznych, które poprzebijały ściany zewnętrzne między skarpami. Od strony północnej przylegała do prezbiterium parterowa zakrystia, nakryta sklepieniem krzyżowo - żebrowym.

Uwagę uczniów przykuły również wspaniałe freski namalowane w kanonie sztuki bizantyjsko - ruskiej w prezbiterium, które powstały około 1423 r. z inicjatywy króla Władysława Jagiełły oraz zespół rokokowych ołtarzy z drugiej połowy XVIII w. przy międzynawowych filarach. Są one dziełem wybitnego warsztatu mistrza Macieja Polejowskiego ze Lwowa. Na ścianach naw widnieje widnieje zespół 16 obrazów, z których 12 tworzy cykl tzw. “Kalendarium”, natomiast cztery obrazy pod chórem przedstawiają sceny z historii Sandomierza.

Dzięki dużej wiedzy Pana Profesora, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek i faktów historycznych, związanych z sandomierską katedrą. To była niezapomniana lekcja historii.

Karolina Rosicka (1E)

Zdjęcia  »»»