"Tak było od początku świata, że pełza żółw a orzeł lata, że śpiewa słowik, a jaskółka kreśli kółka" - Jan Sztaudynger

XIV Międzyszkolna Sesja Historyczno-Przyrodnicza (06.2013)

W związku z przypadającym 5 czerwca  2013 r. Światowym Dniem Ochrony Środowiska w Sandomierskim Ratuszu odbyła się XIV Międzyszkolna Sesja Historyczno-Przyrodnicza. Jej organizatorem byli nauczyciele i młodzież I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest w ponad 100 krajach. ONZ zwracając uwagę na bardzo wysoki stopień degradacji środowiska uznała za niezbędne uprzytomnienie ludziom, że nie są jedynym gatunkiem na Ziemi. Głównym celem było zwrócenie uwagi świata na problem dalszej egzystencji gatunku ludzkiego i zapewnienie mu dogodnych warunków do przetrwania. Dodatkowo wskazano wówczas na istotę współpracy międzynarodowej ze względu na transgraniczny charakter niektórych zanieczyszczeń. Polska obchodzi to święto już od 17 lat.

I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w tym roku szkolnym powiązało to święto z obchodami Roku Przewodnika Turystycznego. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ustanowił bowiem rok 2013 Rokiem Przewodnika Turystycznego. Decyzja ta podjęta została z uwagi na fakt okrągłej, 200 rocznicy wydania patentu przewodnickiego. Otrzymał go Franz Pabel z ówczesnego Carlsberga (obecnie Karłów w Górach Stołowych) od króla Prus Fryderyka Wilhelma III.

Franz Pabel, aby udostępnić turystom niedostępny dotychczas Szczeliniec Wielki, zbudował 665 kamiennych schodów, po których 3-4 razy dziennie prowadził gości na szczyt. Był wśród nich Johan Wolfgang Goethe razem z orszakiem księcia Waimarskiego Karola Augusta. Wiedzę, przedsiębiorczość i ujmujący sposób bycia docenili turyści. A tych było w Sudetach coraz więcej, potrzebowali więc profesjonalnych przewodników. W 1813 roku Franz Pabel,  sołtys i oberżysta z Karłowa, otrzymał urzędową nominację i stał się pierwszym w Europie przewodnikiem górskim. Dwieście lat później Zarząd Główny PTTK ustanowił rok 2013 Rokiem Przewodników Turystycznych.

Sandomierz jako „muzeum pod gołym niebem” wart jest naszej uwagi. Aby zgłębić wiedzę o tym pięknym grodzie zaliczanym obok Krakowa i Wrocławia do Sedes Regnis Principales (najważniejszych grodów w kraju), przeprowadziliśmy kilka konkursów, które skierowane były dla dzieci i młodzieży w różnym wieku.
W kategorii „Maluch” odbył się konkurs plastyczny pt: „Sandomierskie wąwozy”. Wzięły w nim udział dzieci z ośmiu przedszkoli z Sandomierza i okolic (Obrazowa, Łoniowa i Koprzywnicy), czterech szkół podstawowych. Wpłynęło ponad 200 prac. W kategorii „Adept” dla uczniów szkół gimnazjalnych młodzież miała za zadanie przygotować prezentację multimedialną, album fotograficzny lub poster na temat: „Walory historyczno-przyrodnicze Sandomierza i Sandomierskiego”. Ze względu na wysoki poziom przygotowanych prezentacji przyznano sześć równorzędnych nagród oraz dodatkowe 4 punkty przy naborze do I LO CG. Dziesięcioro uczniów zostało wyróżnionych uzyskując oprócz nagród również dodatkowe punkty.

Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizowano konkurs wiedzy historyczno-przyrodniczej o Sandomierzu i Ziemi Sandomierskiej. Wzięło w nim udział 58 uczniów z różnych szkół: z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu, Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych i I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Konkursy cieszyły się bardzo dużą popularnością. Ich wyniki zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły, a nagrody zostały wręczone na sesji przez Przewodniczącego Rady Miasta Marcelego Czerwińskiego, Członka Zarządu Powiatu Sandomierskiego Witolda Surowca, Dyrektora I LO CG Krzysztofa Zielińskiego, nauczycielkę wiedzy o kulturze w ILO CG Joannę Pieronkiewicz-Szpernal oraz koordynatorkę całego przedsięwzięcia,  nauczycielkę biologii w ILO CG Barbarę Sobieraj.

Sponsorami nagród byli: Burmistrz Miasta Sandomierza, Starosta Powiatu Sandomierskiego, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu,  Zakład Inżynierii Kolejowej Leśkiewicz, Kosmala Sp.J., Agencja Promocji i Reklamy „Koncept”, PTTK Sandomierz, Nadleśnictwo Staszów, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w I LO CG w Sandomierzu.

Sesja była adresowana nie tylko do dzieci i młodzieży, lecz również do wszystkich zainteresowanych tematyką historyczno-przyrodniczą Sandomierza i całej Ziemi Sandomierskiej, miała charakter otwarty. W programie sesji można było obejrzeć taniec renesansowy w wykonaniu młodzieży I LO Collegium Gostomianum. Został również zaprezentowany film pt: „Renesans i barok w Sandomierzu” przygotowany w ramach projektu edukacyjnego przez młodzież I LO pod opieką nauczyciela historii Marka Kwitka. Doktor Tomisław Giergiel, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, wygłosił wykład na temat „Księstwa Sandomierskiego”. Pan mgr inż. Stanisław Kawęcki, przewodniczący Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK, zaprezentował różnorodność storczyków województwa świętokrzyskiego. Doktor Janusz Suszyna, pracownik naukowy PWSZ w Sandomierzu, przedstawił rośliny lecznicze w naszym otoczeniu uwzględniając nasze sandomierskie winnice.

Nie zabrakło również występów młodzieży naszej szkoły. Grupa uczniów z różnych klas pod opieką nauczycielki języka polskiego Agnieszki Kunys-Łukawskiej i dyrygenta chóru szkolnego Wojciecha Kawy przedstawiła prezentację słowno-muzyczną pt: „Śladami historii Sandomierza”.

Całe przedsięwzięcie podjęte zostało w celu rozpowszechnienia wiedzy o naszym pięknym grodzie i całej Ziemi Sandomierskiej. Organizatorom przyświecała jedna ponadczasowa myśl „Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”. Mamy nadzieję, że pomoże nam ona w dalszej promocji Sandomierza i sprawi, że wszystkie spory, jakie się w nim toczą,  zostaną bezpowrotnie zażegnane zgodnie z powiedzeniem, że zgoda buduje a niezgoda rujnuje.

Zobacz zdjęcia >>

Z ekologicznym pozdrowieniem B. Sobieraj

Opublikowano 06.06.2013 r.