"Tak było od początku świata, że pełza żółw a orzeł lata, że śpiewa słowik, a jaskółka kreśli kółka" - Jan Sztaudynger

Ogród ekologiczny

Ogród ekologiczny przy I LO Collegium Gostomianum powstał w 2009 roku, jako forma realizacji projektu – pracy konkursowej napisanej przez nauczycieli naszej szkoły (B. Sobieraj przy współpracy z J. Pieronkiewicz – Szpernal i H. Skorupą – nauczycielem Technikum Rolniczego w Mokoszynie) w ramach kampanii „Różnorodność biologiczna Polski – ogrody ekologiczne” realizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody od września 2007 roku na terenie całego kraju. Nagrodą w konkursie było przygotowanie, na podstawie koncepcji, projektu ogrodu ekologicznego.

Nasz ogród ekologiczny jest ogrodem typu przyszkolnego. Przeznaczony jest głównie dla młodzieży uczącej się w liceum oraz nauczycieli. Ogród może być okresowo udostępniany szerszej publiczności, np. turystom, rodzicom uczniów, dzieciom i młodzieży z różnych poziomów nauczania w formie prowadzonej edukacji ekologicznej. Jego powierzchnia wynosi 1000m2, jest ogrodzony. Widoki z ogrodu obejmują przede wszystkim rozległe tereny doliny Wisły, skarpę wiślaną i historyczne zabudowania starego miasta, w tym szczególnie Collegium Gostomianum.

Kompozycja funkcjonalno – przestrzenna ogrodu jest harmonijnym układem powiązanych ze sobą przestrzennie i funkcjonalnie miejsc, elementów naturalnych, półnaturalnych i kulturowych przeznaczonych i atrakcyjnych dla przyrody i ludzi. Zawiera odpowiedni do danego ogrodu, do danej okolicy zestaw naturalnych i półnaturalnych fragmentów krajobrazu wraz z odpowiadającymi im mikrosiedliskami. Jest zaprogramowana w taki sposób, aby ogród ekologiczny był wygodny w utrzymaniu i odpowiedni w użytkowaniu (edukacji). Za programowano kompozycję funkcjonalno-przestrzenną rozpoczynającą się od wejścia do ogrodu pergolą, za ścieżką prowadzącą do placu i dalej w głąb ogrodu aż do schodów i wyjścia. Przy wejściu zlokalizowano bogaty gatunkowo step kwietny oraz zakrzewienie z udziałem ligustu, tarniny i wiśni karłowatej, przy placu zlokalizowano rabatę tradycyjnych roślin ozdobnych oraz nieopodal kamienisko. Plac to miejsce, które daje sposobność ogarnięcia wzrokiem wszystkich fragmentów krajobrazu, zbiorowisk roślinnych zaprogramowanych w ogrodzie. Dalej zlokalizowano fragment dobrowy świetlistej oraz zakrzewienie z udziałem leszczyny, trzmieliny i derenia.

Każdy wydzielony obszar jest opatrzony tabliczką informacyjną ze spisem występujących tam gatunków roślin. Przed wejściem do ogrodu również umieszczono tabliczkę informacyjną.

Opublikowano 24.06.2012 r.