Pomnik Powstańców Styczniowych w Rybnicy (10.2013)
W dniu 20 października 2013 roku, w 150 rocznicę bitwy pod Rybnicą miała miejsce uroczystość odsłonięcia Pomnika Powstańców Styczniowych, w której wzięli udział uczniowie klasy 1G Małgorzata Kusik, Sebastian Błąd i Kamil Mazur, pod opieką wychowawcy Marka Kwitka.
Obelisk, pełen symboli, zbudowano z głazów zebranych z okolicznych pól i łąk, które zostały ze sobą połączone tak jak, łączyli się Polacy z różnych zaborów w walce o niepodległość Ojczyzny, czego przykładem jest oddział powstańców walczących w bitwie rybnickiej, utworzony przez Dionizego Czachowskiego na terenie Galicji . Na szczycie pomnika umieszczony został zrywający się do lotu orzeł, symbol suwerennej Rzeczypospolitej i krzyż, który na trwale związany jest z dziejami Polski a w powstaniu styczniowym oznacza nierozerwalny splot uczuć patriotycznych z uczuciami religijnymi. Przykładem jest postawa duchowieństwa sandomierskiego, które zapisało piękną historię patriotyzmu, bohaterskiej walki i ogromnego poświęcenia dla sprawy narodowej. W bitwie pod Rybnicą prowadząc atak kosynierów zginął ks. kapitan Wojciech Elgiett z Klasztoru Reformatów w Sandomierzu. Całość dopełnia posadzona dzika róża symbolizująca cierpienie, męczeństwo i poświęcenie. Na pomniku, który stanął na miejscu bitwy umieszczono tablicę upamiętniającą tamto wydarzenie.
Ksiądz Jan Wiśniewski pisał: „Jednym z najszlachetniejszych uczuć, jakie Stwórca wlał w serce człowieka, jest miłość własnej Ojczyzny, która się ujawnia czy to w przywiązaniu do swego kraju, do swej ziemi rodzinnej, czy to w tęsknocie do niej, czy w pragnieniu jej wielkości, jej szczęścia, jej wolności... w radości z jej chwały, w smutku nad jej złym losem, upadkiem, lub niewolą... Miłość Ojczyzny okazujemy w usilnym i ofiarnym dążeniu do jej potęgi i wielkości, w poświęceniu wszystkiego, co nam drogie dla jej ratowania lub wrócenia utraconej wolności. Nie dziw, że uczucia te pobudzają ludzi do nadzwyczajnych ofiar dla Ojczyzny, ofiar już nie tylko z mienia, ale ze krwi i z życia”.
Przygotował Marek Kwitek