Linux

Materiały edukacyjne z informatyki

Do zastosowań edukacyjnych, jak i prywatnych, polecamy dystrybucje oparte na Debianie. Wyróżniają się małymi wymaganiami sprzętowymi, są (bardzo) szybkie, bezpieczne i stabilne. Oferują tradycyjny i elastyczny interfejs, który można zawsze dostosować.

Linux Mint

To odmiana Ubuntu, domyślnie wykorzystuje środowisko graficzne o nazwie Cinnamon. Oferuje prostą instalację, łatwe dodawanie i aktualizowanie programów, stabilność i szybkość pracy. Nadaje się zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego użytkownika, który nie wnika w tajniki działania systemu. Zobacz: instalacja Lubuntu.

MX Linux

Dystrybucja oparta na stabilnym Debianie, domyślnie ze środowiskiem graficznym XFCE. Bardzo szybka i stabilna. Zawiera cały pakiet dodatkowych narzędzi ułatwiających instalację i aktualizację oprogramowania oraz codzienną obsługę systemu. Świetnia nadaje się na dystrybucję typu Linux Live USB.

Instalacja Linuksa

1) Przygotowanie klucza live USB

2) Partycjonowanie

3) Instalacja

Instalacja Linuksa jest najprostsza wtedy, gdy ma być jedynym systemem na dysku. Wtedy uruchamiamy instalator, tworzymy na dysku partycje lub pozwalamy na ich automatyczne utworzenie i instalujemy system. W ciągu godziny mamy kompletny i w pełni zaktualizowany system.

Jeżeli Linux ma być instalowany obok MS Windows, najpierw partycję z systemem Windows lub inną partycję defragmentujemy, a potem zmniejszamy, aby uzyskać wolne miejsce na dysku (min. 25 GB, komfortowo 50-100 GB). Później postępujemy tak samo, jak wyżej.

Na skróty
Kontakt