Hieronimki 2024 – podsumowanie (09.2024)

Hieronimki 2024 – podsumowanie (09.2024)

30 września 2024 r. roku w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Szkoły. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 i zgromadziło społeczność szkolną, w tym uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz zaproszonych gości. Dyrektor szkoły, pani Joanna Pieronkiewicz-Szpernal, serdecznie powitała wszystkich zebranych, otwierając obchody tego ważnego dnia. Pani Dyrektor wyraziła radość z licznej obecności gości oraz podkreśliła znaczenie obchodów Święta Szkoły.

Następnym punktem programu było uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Nowo przyjęci uczniowie złożyli przysięgę, zobowiązując się do przestrzegania zasad i wartości, które od wieków pielęgnuje Collegium Gostomianum. Moment ten był pełen wzruszeń zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, którzy licznie przybyli, aby wspierać swoje dzieci.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie wybitnego absolwenta szkoły profesora dr hab. inż. Stanisława Adamczaka, który przybliżył zebranym postać profesora Andrzeja Schinzla. Jego słowa były inspiracją dla młodzieży, która miała okazję poznać wpływ edukacji zdobytej w szkole na osiągnięcia naukowe.

Pani Katarzyna Bląd-Warych wygłosiła wykład zatytułowany „Po co mi ta matematyka?”. W swoim wystąpieniu prelegentka przedstawiła praktyczne zastosowania matematyki w różnych dziedzinach życia codziennego oraz jej znaczenie w rozwoju logicznego myślenia i umiejętności analitycznych. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak matematyka może wspierać ich przyszłe wybory zawodowe i naukowe.

Jednym z punktów programu był wykład Zbigniewa Drobka i Dietera von Gostomskiego, którzy przedstawili „Rodzinę Gostomskich – rys historyczny”. Opowieść o rodzie Gostomskich, z którego wywodzi się nazwa szkoły, była interesującą podróżą w czasie, ukazującą, jak ważne jest pielęgnowanie historii i tradycji. Prelegenci przybliżyli zebranym bogatą przeszłość rodziny oraz jej wpływ na region sandomierski. Pan Dieter von Gostomski wręczył uczniom nagrody za osiągnięcia w ubiegłorocznym Konkursie im. Gostomskich.

Święto Szkoły w Collegium Gostomianum było wydarzeniem pełnym refleksji nad historią i tradycjami placówki, a także okazją do zacieśnienia więzi społeczności szkolnej. Uroczystość pokazała, jak istotne jest pielęgnowanie wartości i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom. Młodzi uczniowie, dzięki ślubowaniu i inspirującym wykładom, zostali zachęceni do pełnego zaangażowania w życie szkolne i rozwój osobisty. Całe wydarzenie zakończyło się w podniosłej atmosferze, a uczestnicy, zarówno uczniowie, jak i zaproszeni goście, opuścili uroczystość pełni wrażeń i motywacji do dalszej edukacyjnej podróży.

Zdjęcia (Julia Żmuda 2C) »»»