Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa (10.2024)

Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa (10.2024)

10 października 2024 r. uczniowie Collegium Gostomianum z klas 3D, 3F wzięli udział w XI edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa, zorganizowanego przez WSPiA - Rzeszowską Szkołę Wyższą, pod Honorowym Patronatem Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrzny i Administracji , Ministra Edukacji Narodowej oraz Wojewody Podkarpackiego. Jednym z kluczowych punktów wydarzenia był I Ogólnopolski Kongres Bezpieczeństwa Młodzieży, pod hasłem „Bezpieczeństwo młodzieży szkolnej wobec współczesnych zagrożeń”.

Jednym z punktów programu był pokaz z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Pogotowia Ratunkowego. Młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda współpraca służb w sytuacjach kryzysowych. Można też było obejrzeć wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej oraz Kół Naukowych: Kryminalistyki i Kryminologii

• Stanowisko identyfikacji daktyloskopijnej: CSIpix
  • Stanowisko do tworzenia portretów pamięciowych
  • Symulatory wirtualnej rzeczywistości: Wirtualna scena zbrodni – do symulacji oględzin miejsca zdarzenia oraz analizy znalezionych śladów
  • Stanowiska mikroskopowe
  • Stanowisko symulacji ran i obrażeń

Na terenie kampusu służby, instytucje i organizacje zajmujące się bezpieczeństwem w dynamicznych pokazach prezentowały swoje umiejętności i sprzęt, np. Mobilna Jednostka Diagnostyczna. Zainteresowanie wzbudziły dodatkowo liczne symulatory, które pozwoliły młodzieży samodzielnie doświadczyć wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się funkcjonariusze.

Opieka D. Kinal, B.Myl-Ciszkiewicz, K.Kapała-Głąb