Niedzielny Poranek w Collegium Gostomianum oraz Żywe Obrazy i Witryny Historii (10.2023)

Ponad siedemdziesięcioro uczennic, uczniów i nauczycieli naszej Szkoły zaangażowało się w organizację kolejnego Niedzielnego Poranka w Collegium, który odbył się 8 października. Był on połączony z Żywymi Obrazami i Witrynami Historii tworzonymi przez Sandomierskie Centrum Kultury we współpracy z sandomierskimi szkołami, według pomysłu i koordynacji Grażyny Milarskiej. Już dziewiąty rok to niezwykłe wydarzenie artystyczne uświetniło obchody uroczystego odpustu ku czci patrona naszego miasta bł. Wincentego Kadłubka. Nasi uczniowie wcielili się w postaci historyczne związane z Collegium oraz Sandomierzem. Byli z nami, m. in., fundator Szkoły – Hieronim Gostomski z żoną, synem Janem i budowniczym jezuitą – Michałem Hinzem, królowa Cecylia Renata z dworem podczas wizytacji placówki, Stefan Żeromski z ukochaną Helenką Pancerówną i Aleksandrem Patkowskim, rodzina Schinzlów, grupa ratownictwa wodnego i wiele innych wspaniałych postaci.

Dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów cieszyła się możliwość zwiedzania Collegium pod opieką przewodników: nauczycieli – Pawła Czerwińskiego i Dariusza Szczygielskiego oraz uczennic – Kingi Luśtan, Patrycji Madejskiej, Martyny Marzec, Zuzanny Modras z kl. II E, Julii Jedlińskiej, Natalii Mazur, Nikoli Zarzyckiej z kl. II G.

W role historycznych postaci wcielili się:

• Kl. I A – Aleksandra Kędzierska, Kornelia Stępień, Bartosz Skrok, Karol Stylski, Kacper Wiater
  • Kl. I C – Dominik Chabera, Jakub Kasprzak, Krzysztof Kolera, Maja Sierant, Kacper Sykucki
  • Kl. I D – Julia Czajka, Anna Kusal, Nadia Lasota, Hanna Turbiarz, Izabela Zawadzka
  • Kl. II A – Adrian Ostrowski, Jan Śliwiński
  • Kl. II B – Filip Mazur, Lidia Rejkowicz
  • Kl. II C – Łukasz Cichoń, Jakub Krawczyk, Gabriel Stąpór
  • Kl. II D – Kseniia Kolomiitseva, Maja Próchnicka, Antonina Siuda, Gabriela Siwek, Natalia Stąpór, Zuzanna Wtorkowska
  • Kl. II E – Wiktoria Bąk, Julia Jackowska, Maja Hoda, Michalina Kargul, Julia Lipiec, Natalia Łukaszewska, Zuzanna Niewiadomska, Emila Pietrzykowska, Emilia Piecyk, Nela Piętowska, Aleks Pożoga, Emilia Rzepka, Julia Suszek, Anna Szczypień, Dominika Tuderek, Aleksandra Urbańska
  • Kl. II F - Hubert Kiliański
  • Kl. III C – Zofia Serafin
  • Kl. III D – Agnieszka Gąska, Anna Kawalec, Giulia Kpogomou, Oliwia Piotrowska, Amelia Stawiarz, Zuzanna Wiśniewska, Kinga Wojciechowska
  • Kl. IV B – Julia Cichoń, Weronika Kuśmierczyk, Martyna Zielińska

Opiekę nad młodzieżą sprawowały – Krystyna Chmielowiec, Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz, Małgorzata Proć, Renata Stawowy. Fotografie wykonała Hanna Rydel.