Netykieta

Wszystkie informacje o naszej szkole

Internet to miejsce stworzone przez ludzi i dla ludzi, o czym zdajemy się niekiedy zapominać zachłyśnięci wirtualnymi możliwościami i naiwną bezkarnością. Rozumiany jako sieć komunikacji Internet, jak każda udana wymiana informacji, wymaga przestrzegania zasad, w tym reguł dobrego zachowania. Mówiąc prosto: uprzejmości i poszanowania drugiej osoby. Zasady te opisuje netykieta, dobrze opisana w zasobach Wikipedii, z którymi warto się zapoznać.

W szkolnej rzeczywistości warto zwrócić uwagę m.in. na następujące zasady:

  • Komunikuj się efektywnie.
    Redagując email (adresowany do nauczyciela lub ucznia) zawsze precyzyjnie określaj temat wiadomości, używaj kulturalnego i poprawnego języka w jej treści, wreszcie podpisz wiadomość podając co najmniej imię i nazwisko, a czasem również klasę czy grupę.
  • Bądź odpowiedzialny.
    Korzystając z komputerów szkolnych, pamiętaj, że nie jesteś anonimowy. W Internecie anonimowości całkowitej nie ma, a już na pewno dla normalnego czy nawet zaawansowanego użytkownika. A więc: nie zostawiaj w sieci tego, czego mógłbyś się kiedyś (!) wstydzić, np. pochopnych komentarzy, opinii itp. Nie reaguj impulsywnie na ewentualne prowokacje. W razie problemu porozmawiaj z rodzicami, nauczycielami czy przyjaciółmi.
    Pamiętaj również o tym, że bez zgody wszystkich zainteresowanych w zasadzie nie należy umieszczać zdjęć, nagrań wideo i audio w portalach czy na forach, chyba że dotyczy to oficjalnych imprez szkolnych.
  • Bądź rzetelny.
    Korzystając z sieci i jej mechanizmów, nie wprowadzaj nikogo w błąd. Sprawdź informacje, którymi się dzielisz. Nie kłam i nie koloryzuj, komentując zachowania swoje lub innych. Zwróć uwagę, jeżeli inni łamią te zasady na forach czy portalach, informując np. administratorów.
  • Ceń i szanuj prywatność.
    W zasadzie można tu mówić również o bezpieczeństwie, ponieważ chodzi o potencjalne zagrożenia związane z tym,co po sobie zostawiasz w portalach społecznościowych, na forach dyskusyjnych, listach mailingowych, kanałach IRC czy w archiwach komunikatorów. Zastanów się, jak byś się poczuł, gdyby zgromadzone tam informacje trafiły w niepowołane ręce... Zastanów się, jakie są dla Ciebie (ale i innych) nieprzekraczalne granice prywatności i intymności, czyli – poczucia bezpieczeństwa. Na koniec sprawdź ustawienia prywatyności w portalach społecznościowych i wszystkich wirtualnych miejscach, które odwiedzasz.

Podsumowując, to czym jest i czym będzie Sieć, zależy w dużej mierze od jej użytkowników.

(rb)