Profilaktyka raka szyjki macicy (03.2024)

Profilaktyka raka szyjki macicy (03.2024)

Dnia 7 marca miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu dotyczącym profilaktyki raka szyjki macicy, które odbyło się w Ratuszu w Sandomierzu. Celem spotkania było zwiększenie świadomości odnośnie tego rodzaju raka oraz zachęcanie kobiet do regularnych badań profilaktycznych. Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia wygłoszonego przez specjalistkę ds. Promocji Zdrowia ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, mgr poł. Katarzynę Majkę, z którą uczniowie mieli okazje spotkać się już po raz drugi.

Przemawiająca wyświetliła krótką prezentację przedstawiającą objawy, które mogą zwiastować początek choroby oraz jakie kroki warto podjąć w przypadku ich wystąpienia. Uczestnicy wydarzenia zostali zapoznani ze skutecznymi metodami profilaktyki, takimi jak szczepienia przeciwko wirusowi HPV czy regularne badania cytologiczne.

W kolejnej części spotkania wysłuchaliśmy prelekcji na temat rozmowy, jaką należy przeprowadzić z osobami chorymi onkologicznie. Pani Psycholog Marta Biernat uświadomiła zgromadzonym jak ważna jest odpowiednia komunikacja z osobą chorą. Podczas wykładu dowiedziałam się, że rozmawiając z osobami chorymi na nowotwór, ważne jest, aby być delikatnym, empatycznym i wykazywać zrozumienie dla ich sytuacji, nie traktując ich przy tym, jak osoby zależne od kogoś innego. Na samym końcu warsztatów miałam okazję wysłuchać wypowiedzi Pani Prezes Sandomierskiego oddziału klubu „Amazonki” – Grażyny Rękas oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonać samobadanie piesi na przykładzie fantomu. Pragnę wspomnieć, że spotkanie nie udałoby się bez inicjatywy uczennic naszej szkoły, dziewczyn z klasy 3C oraz ich projektu „Cancer Academy” powstałego w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wkładają one całą swoją energię i mnóstwo wolnego czasu, aby uświadomić młodych ludzi jak ważne są regularne badani.

Podsumowując, warsztaty były nie tylko pouczające, ale także inspirujące. Uważam, że każdy z nas chociaż raz powinien wziąć udział w takim wydarzeniu. Dla mnie była to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i spróbowania czegoś nowego. Na koniec pragnę podkreślić jak bardzo ważne są regularne badania przede wszystkim pomagają one wykryć problemy zdrowotne na wczesnym etapie, co może uratować życie.

Maja Nowakowska (1C)