Sukces w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK (04.2024)

Sukces w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK (04.2024)

24 kwietnia odbyła się XXX edycja Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowana przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża na terenie naszej historycznej szkoły, w zabytkowych podziemiach. Uczestniczyli w nich zawodnicy z pięciu szkół ponadpodstawowych, tworząc pięcioosobowe zespoły, które w trakcie mistrzostw udzielały pierwszej pomocy w specjalnie zaaranżowanych stacjach.

Z ogromną satysfakcją informujemy, że nasza Grupa Pierwszej Pomocy "SAMPLE" zajęła I miejsce. W skład grupy weszli uczniowie: Julia Cichoń (4B), Daria Cichoń (1E), Gabriela Siwek (2D), Lidia Rejkowicz (2B), Filip Mazur (2B).

Każdy w drużynie indywidualnie rozwiązywał test z wiedzy teoretycznej, dotyczącej zagadnień z zakresu pierwszej pomocy, międzynarodowego prawa humanitarnego, Ruchu Czerwonego Krzyża, Czerwonego Półksiężyca i działań prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż. Drużyny rywalizowały również na stacjach pozorowanych zdarzeń, gdzie liczyły się umiejętności ratownicze, praktyczne np.: opanowanie krwotoku z nosa, opatrzenie rany ciętej, zasłabnięcia, wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przeprowadzenie wywiadu ratowniczego z poszkodowanym i oczywiście właściwe udzielenie pierwszej pomocy. Na dodatkowej stacji, gdzie nie przeprowadzono oceny, uczestnicy rywalizacji mogli poćwiczyć z użyciem automatycznego defibrylatora AED.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Sandomierski i Burmistrz Sandomierza. Działania i umiejętności ratownicze oceniali sędziowie – ratownicy z Grupy Ratownictwa PCK.

Drużynie "SAMPLE" serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie okręgowym, który odbędzie się 18 maja na Bulwarze Sandomierskim.

Opiekun: Krystyna Chmielowiec