Bridge Linux – instalacja

Materiały edukacyjne z informatyki

Uwaga: obrazy instalacyjne Bridge Linuksa są na chwilę obecną (05.2016) zbyt stare, żeby można było ich używać. Trzeba poczekać na nowe lub użyć innej dystrybucji, np. Antergos.

Archlinux to nowoczesna dystrybucja Linuksa typu rolling-release, tzn. uaktualniana na bieżąco. Jej zalety to prostota i minimalizm, a także szybkość działania. Dostępna jest w wersjach 32-bitowej (i686) i 64-bitowej (x86-64). Archa można instalować od podstaw wykorzystując aktualny obraz instalacyjny, co daje pełną kontrolę nad oprogramowaniem i konfiguracją systemu, ale wymaga trochę doświadczenia (więcej >>). Drugą możliwością jest użycie dystrybucji opartych na Archu, np. Bridge Linux, które są wstępnie skonfigurowane i wyposażone w określony zestaw oprogramowania użytkowego.

Bridge Linux nadaje się na w pełni funkcjonalną stację roboczą zarówno w domu, jak i np. w szkole. Bardzo dobrze działa na starszych komputerach dzięki wykorzystaniu środowiska graficznego XFCE lub LXDM. Dla lepiej wyposażonych maszyn dostępne są wydania z Gnome i KDE. Niniejszy opis oparty został na wydaniu z XFCE, ale poszczególne kroki są w zasadzie takie same w innych.

Na początku ściagamy obraz (ostatni to Bridge 2015.02) spod adresu http://sourceforge.net/projects/bridgelinux/files/Xfce/2015.02/, jeżeli komputer ma 64-bitowy procesor i przynajmniej 1 GB RAMu, wbieramy wersję x86_64, w przeciwnym razie i686. Przygotowujemy nośnik instalacyjny na płycie DVD lub kluczu USB i uruchamiamy z niego komputer. Po chwili powinniśmy zobaczyć następujący ekran:

Instalacja Bridge'a - ekran startowy

Wybieramy (naciskając Enter) pierwszą pozycję i czekamy na uruchomienie się systemu w trybie "live", tzn. możemy testować bez instalacji ani jakiejkolwiek zmian na dysku. Jeżeli zamiast pulpitu pojawią się artefakty na ekranie (nieznikający graficzny chaos), zazwyczaj oznacza to problemy ze sterownikiem karty graficznej (czasem na laptopach z niektórymi kartami ATI czy NVIDIA). Wtedy restartujemy system (np. wciskając Reset) i z ekranu startowego wybieramy opcję 2 (force vesa + nomodeset). Po uruchomieniu się systemu, zobaczymy pulpit:

Bridge - tryb live

Możemy potestować system w wersji angielskiej albo od razu przystąpić do instalacji dwukrotnie klikając ikonę "Install Bridge" (można też wybrać Execute z menu podręcznego ikony). Instalator uruchamia się w konsoli tekstowej oferując wybór języka. Wybieramy polski:

Instalacja Bridge'a - wybór języka

Po potwierdzeniu powitania zobaczymy główne menu instalatora:

Instalacja Bridge'a - główne menu instalatora

Widzimy kolejne etapy instalacji. Klawisze kursora pozwalają wybierać poszczególne pozycje, klawisz TAB przenosi kursor między kolejnymi możliwymi akcjami, Enter zatwierdza. Na początku ustawiamy datę i czas, w następnym oknie dialogowym wybieramy czas uniwersalny (UTC). Jeżeli instalujemy linuksa obok Windows starszego niż Vista, jeżeli Linux będzie jedynym systemem na dysku wybieramy czas uniwersalny (UTC), w przeciwnym razie lokalny (localtime). Po powrocie do głównego menu wybieramy przygotowanie dysku, a wnastępnym oknie dysk. Pierwszy będzie oznaczony /dev/sda, drugi (jeżeli obecny lub jeżeli uruchomiliśmy komputer z pendrive'a) - /dev/dsb. Po wybraniu dysku uruchomiony zostanie program do partycjonowania cfdisk:

Instalacja Bridge'a - partycjonowanie

Po najechaniu na istniejącą patycję, możemy ją usunąć (Delete) lub np. oznaczyć jako aktywną (Bootable). Jeżeli najedziemy klawiszami kursora na pozycję "Free space", możemy utworzyć nową partycję (New), podając jej rozmiar w MB. W najprostszym przypadku potrzebujemy dwóch partycji, pierwszej na system (typ 83), drugiej na przestrzeń wymiany (typ 82). Po ich utworzeniu wybieramy zapis (Write) lub jeżeli zostały utworzone wcześniej wychodzimy (Quit), ale zapamiętujemy oznaczenia parycji, np. sda1, sda2 itd. W następnym kroku wskazujemy bowiem partycję wymiany, a nastepnie partycję główną (root), po czym wybieramy system plików ext4 (tradycyjny, ulepszony) lub reiserfs. W praktyce jeden i drugi działają bez problemu. Na końcu przeglądamy okno podsumowania partycjonowania:

Instalacja Bridge'a - podsumowanie partycjonowania

Sprawdzamy i potwierdzamy poprawność wyboru partycji, które w następnym kroku zostaną sformatowane, co w przypadku istniejących partycji oznacza usunięcie danych. Powracamy do menu głównego i wybieramy instalację systemu, komunikat "Uruchomiono instalację. Proszę czekać!" potwierdzamy i czekamy na skopiowanie plików na dysk twardy (trwa to przeciętnie kilkanaście minut):

Instalacja Bridge'a - kopiowanie plików na dysk

Po ujrzeniu komunikatu "125602 files copied, 0 failed" oznaczającego skopiowanie wszystkich plików, naciskamy Enter, wracamy do menu głównego i przechodzimy do "Konfiguracji systemu".

Instalacja Bridge'a - konfiguracja systemu

Na początku podajemy hasło roota, wybierając "Root password". Później tworzymy konto użytkownika, wybieramy "Username": podajemy nazwę (login), a następnie dwukrotnie hasło. Dalej przechodzimy do konfiguracji systemu - opcja "Configure", która sprowadza się na tym etapie do określenia nazwy hosta w pliku /etc/hostname.

Menu konfiguracji zaawansowanej

Wybieramy opcję z menu i w edytorze nano wpisujemy nazwę hosta. Zapisujemy plik poprzez naciśnięcie CTRL+O i wychodzimy CTRL+X. Następnie wybieramy do edycji plik /etc/hosts, w którym zastępujemy dwa wsytąpienia słowa bridge nazwą naszego systemu. Ponownie naciskamy CTRL+O, CTRL+X i wracamy do menu głównego. Pozostaje zainstalowanie boot menedżera, czyli programu pozwalającego wybrać system podczas uruchamiani komputera. Wybieramy pozycję "Instalacja bootloadera", potwierdzamy okno dialogowe "Zainstalować...?" po wybraniu "Zainstaluj GRUB" i w ostatnim oknie potwierdzamy domyślny wybór /dev/sda oznaczający MBR (Master Boot Record), główny rekord startowy dysku wybranego do instalacji.

Potwierdzenie instalacji GRUB-a w MBR

Po zainstalowaniu boot mnedżera i wyświetleniu komunikatu "Instalacja zakończona" można zrestartować komputer. Jeżeli wszystko przebiegło poprawnie (tak jest zazwyczaj), ujrzymy menu GRUB-a pozwalające uruchomić świeżo zainstalowany system.

Zobacz

Aktualizacja systemu

Na skróty
Kontakt