Debian 8 Jessie – konfiguracja i zarządzanie

Materiały edukacyjne z informatyki

Pierwsze uruchomienie

Uwaga: Zakładamy, że podczas instalacji wybrano środowisko graficzne XFCE4.

Po zrestartowaniu maszyny i zalogowaniu się na utworzone podczas instalacji konto zwykłego użytkownika, zobaczymy okno dialogowe "Pierwsze uruchomienie panelu", w którym wybieramy utworzenie konfiguracji domyślnej wykorzystującej styl i ikony "Tango" oraz dwa panele na górze i dole ekranu. Zobacz:  Konfiguracja XFCE4.

Jeżeli chcielibyśmy, aby domyślny wygląd i ustawienia środowiska były inne, do katalogu /etc/skel musielibyśmy wgrać wybrane foldery z ustawieniami, czyli przede wszystkim folder ~/.config i ewentualnie ~/.local/share/applications. Oczywiście katalogi te trzeba by przygotować wcześniej na podstawie przykładowego konta.

Uprawnienia administracyjne

Konfigurację systemu najłatwiej i najszybciej przeprowadzić w terminalu. Potrzebne będą uprawnienia administratora. W tym celu wydajemy polecenie su root i po podaniu hasła będziemy pracować na koncie roota.

Repozytoria

Podobnie jak w każdej innej dystrybucji Linuksa na początku należy ustawić odpowiednie repozytoria. Domyślną listę po instalacji Debiana 8.0 Jessie zobaczymy po wydaniu polecenia nano /etc/apt/sources.list. Zawartość pliku:

## Debian Jessie
deb http://ftp.pl.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib non-free
deb http://ftp.pl.debian.org/debian jessie-updates main contrib non-free
deb http://ftp.pl.debian.org/debian jessie-backports main contrib non-free

## MULTIMEDIA
deb http://www.deb-multimedia.org jessie main non-free

## INFINALITY FONTS
deb http://ppa.launchpad.net/no1wantdthisname/ppa/ubuntu trusty main

## MOZILLA FIREFOX
deb http://mozilla.debian.net/ jessie-backports firefox-release

Aby zapisać zmiany, naciskamy CTRL+O, Enter i wychodzimy CTRL+X. W ten sposób dodaliśmy kanały contrib i non-free oraz repozytoria z aktualnym oprogramowaniem multimedialnym, poprawioną obsługą czcionek i najnowszymi wersjami przeglądarki Mozilla Firefox.

Teraz odświeżamy bazę repozytoriów i dodajemy pakiety podpisów, aby zlikwidować błędy GPG:

~$ apt-get update
~$ apt-get install deb-multimedia-keyring pkg-mozilla-archive-keyring

Oprogramowanie

To co nastąpi dalej, zależy od tego, jakie oprogramowanie chcemy mieć w systemie. Poniższa propozycja nadaje się zarówno na starsze, jak i nowsze maszyny, zapewniając wygodne i szybkie środowisko do pracy biurowej, a także pełną obsługę multimediów.

  • Podstawowe narzędzia i firmware:
    apt-get install mc zip unzip unrar-free sudo localepurge deborphan apt-get install firmware-linux-free firmware-linux-nonfree
  • LibreOffice:
    apt-get install -t jessie-backports libreoffice libreoffice-l10n-pl libreoffice-gtk mythes-pl hyphen-pl libreoffice-help-pl libreoffice-style-sifr --yes --force-yes
  • Wtyczka Flasha, Java:
    apt-get install flashplugin-nonfree openjdk-7-jre icedtea-7-plugin
  • Programy użytkowe:
    apt-get install vlc libdvdcss2 deadbeef gimp inkscape
  • Przeglądarki Firefoks i/lub Chromium:
    apt-get install firefox firefox-l10n-pl chromium chromium-l10n

Konfiguracja sudo

Drugą możliwością wykonywania poleceń administracyjnych wykorzystywaną domyślnie w innych dystrybucjach jest poprzedzanie poleceń komendą sudo. Aby skorzystać z tej możliwości, wydajemy polecenie visudo, po czym wpisujemy w linii rozpoczynającej się od %sudo tekst NOPASSWD:

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo	ALL=(ALL:ALL) NOPASSWD:ALL

Dzięki temu nie trzeba będzie każdorazowo podawać hasła podczas wydawania poleceń administracyjnych. Użytkownika (-ów) trzeba jeszcze dodać do grupy sudo: usermod -a -G sudo nazwa_użytkownika.

Na skróty
Kontakt