Debian 7 Wheezy – konfiguracja i zarządzanie

Materiały edukacyjne z informatyki

Repozytoria

Podobnie jak w każdej innej dystrybucji Linuksa na początku należy ustawić odpowiednie repozytoria. Domyślną listę po instalacji Debiana 7.0 Wheezy zobaczymy po wydaniu polecenia nano /etc/apt/sources.list. Zmieniamy ją zgodnie z poniższym zrzutem, aby dodać kanały contrib i non-free:

Repozytoria podstawowe

Aby zapisać zmiany, naciskamy CTRL+O, Enter i wychodzimy CTRL+X. Dodatkowe repozytoria dodamy po wydaniu polecenia nano /etc/apt/sources.list.d/extra.list:

Repozytoria dodatkowe

Pierwsze repozytorium udostępnia aktualne pakiety programów multimedialnych. Uwaga: jeżeli chcemy mieć absolutny spokój z ewentualnymi konfliktami wersji pakietów, to zamiast testing wpisujemy wheezy. Drugie repozytorium "xfcenext" zawiera najnowszą wersję XFCE - 4.10. Repo Opery dodajemy tylko wtedy, jeżeli chcemy korzystać z tej przeglądarki. Na koniec odświeżamy bazę repozytoriów i dodajemy klucze podpisów:

  apt-get update
  apt-get install deb-multimedia-keyring
  wget http://packages.siduction.org/base/pool/main/s/siduction-archive-keyring/siduction-archive-keyring_2013.03.29_all.deb
  dpkg -i siduction-archive-keyring_2013.03.29_all.deb
  wget -O - http://deb.opera.com/archive.key | apt-key add -
  apt-get update

Po ponownym wydaniu polecenia odświeżenia bazy repozytoriów nie powinniśmy zobaczyć już żadnych błędów podpisów GPG.

Oprogramowanie

To co nastąpi dalej, zależy od tego, jakie oprogramowanie chcemy mieć w systemie. Poniższa propozycja nadaje się zarówno na starsze, jak i nowsze maszyny, zapewniając wygodne i szybkie środowisko do pracy biurowej, a także pełną obsługę multimediów.

  • Podstawowe narzędzia:
    apt-get install mc zip unzip unrar-free sudo localepurge deborphan sysv-rc-conf ntp
  • Środowisko XFCE 4.10:
    apt-get install xfce4 xfce4-terminal xfce4-taskmanager xfce4-notifyd xfce4-screenshooter xfce4-notes-plugin xfce4-datetime-plugin xarchiver thunar-archive-plugin xfburn
  • XServer, menedżer logowania (Lightdm) i firmware:
    apt-get install xserver-xorg-video-vesa xserver-xorg-video-fbdev lightdm firmware-linux-free firmware-linux-nonfree
  • Obsługa tematów graficznych, wtyczka Flasha, Java:
    apt-get install gtk2-engines-murrine gtk2-engines-pixbuf flashplugin-nonfree openjdk-7-jre icedtea-7-plugin
  • Programy użytkowe:
    apt-get install galculator leafpad gpicview vlc libdvdcss2 deadbeef lame vorbis-tools gstreamer0.10-alsa volumeicon-alsa ttf-liberation epdfview gimp gvfs-backends
  • Przeglądarki (wszystkie lub wybraną):
    apt-get install chromium chromium-l10n opera midori

Konfiguracja sudo

Debian inaczej niż np. Ubuntu nie umożliwia automatycznie zwykłym użytkownikom wykonywania poleceń z uprawnieniami administracyjnymi za pomocą polecenia sudo czy gksudo. Aby to zmienić wydajemy polecenie visudo, po czym wpisujemy w linii rozpoczynającej się od %sudo tekst NOPASSWD tak jak na zrzucie:

Konfiguracja sudo

Dzięki temu uprawnieni użytkownicy nie będą musieli każdorazowo podawać hasła podczas wydawania poleceń administracyjnych. Użytkownika (-ów) trzeba dodać jeszcze do grupy sudo: usermod -a -G sudo nazwa_użytkownika.

Restart i logowanie w trybie graficznym

Po zrestartowaniu maszyny i zalogowaniu się na utworzone podczas instalacji konto zwykłego użytkownika, zobaczymy okno dialogowe "Pierwsze uruchomienie panelu", w którym wybieramy utworzenie konfiguracji domyślnej wykorzystującej styl i ikony "Tango" oraz dwa panele na górze i dole ekranu. Jak dostosować wygląd pulpitu XFCE opisujemy tutaj.

Jeżeli chcielibyśmy, aby domyślny wygląd i ustawienia środowiska były inne, do katalogu /etc/skel musielibyśmy wgrać wybrane foldery z ustawieniami, czyli przede wszystkim folder ~/.config i ewentualnie ~/.local/share/applications. Oczywiście katalogi te trzeba by przygotować wcześniej na podstawie przykładowego konta.

Instalacja LibreOffice'a

Pakiet biurowy LibreOffice można zainstalować już po pierwszym uruchomieniu systemu w konsoli, z repozytoriów Debiana, ale w starszej wersji 3.5.4. Aby zainstalować wersję najnowszą, postępujemy zgodnie z tą instrukcją.

Instalacja Firefoksa

Zamiast Firefoksa w repozytoriach z powodów licencyjnych znajdziemy stabilną wersję 10.0.12 pod nazwą Iceweasel. Instalacja najnowszej wersji Firefoksa wymaga pobrania plików instalacyjnych, co można zrobić wcześniej na innej maszynie, w konsoli przy użyciu polecenia wget albo w środowisku graficznym po pierwszym zalogowaniu, ale wtedy musimy mieć zainstalowaną wcześniej jakąś inną przeglądarkę ;).

Firefoksa pobieramy np. ze strony www.mozilla.org/pl/firefox/new, w katalogu ~/Pobrane powinien znaleźć się plik np. "firefox-20.0.tar.gz", który rozpakowujemy poleceniem: tar xvf firefox-20.0.tar.gz -C /opt. Aby przeglądarka była widziana w środowisku XFCE do katalogu ~/.local/share/applications dodajemy plik o nazwie firefox.desktop zawierający wpisy:

  [Desktop Entry]
  Encoding=UTF-8
  Name=Firefox
  Name[pl]=Firefox
  Comment[pl]=Przeglądanie stron WWW
  GenericName[pl]=Przeglądarka WWW
  X-GNOME-FullName[pl]=Przeglądarka WWW Firefox
  Exec=/opt/firefox/firefox %u
  Terminal=false
  X-MultipleArgs=false
  Type=Application
  Icon=/opt/firefox/icons/mozicon128.png
  Categories=Network;WebBrowser;
  MimeType=text/html;text/xml;application/xhtml+xml;application/xml;application/vnd.mozilla.xul+xml;application/rss+xml;application/rdf+xml;image/gif;image/jpeg;image/png;x-scheme-handler/http;x-scheme-handler/https;
  StartupWMClass=Firefox-bin
  StartupNotify=true

Wygląda to skomplikowanie, ale odpowiedni plik można utworzyć na podstawie jakiegoś pliku z katalogu /usr/share/applications.

Po przelogowaniu się w menu programów powinniśmy zobaczyć wpis Firefoksa w grupie Internet. Można też dodać odpowiedni aktywator do panelu lub umieścić skrót na Pulpicie.

Na skróty
Kontakt